Bilfest’16 / 2. Gün 26 Kasım 2015

Bilfest'16

Bilfest’16

Microsoft’u ikinci gün büyük heyecanla bekliyorduk. Faruk Çelik bey geldi. Sunum tamamen Azure üzerineydi. Salonda Azure’u daha önce duyan kişi sayısı koca bir hiç’ti. Microsoft deyince aklımıza ilk gelen şeyin Azure olmadığında hemfikirizdir, biz de biraz afalladık. Ama yeni şeyler öğrenmenin kimseye zararı yok. Uygulamalı eğitim verdi, yılbaşından önce aktivasyon yapanlara Azure promosyonu dağıttı. Özellikle sunum sonrası dakikalarca sorularımıza cevap vermesi gerçekten çok örnek bir davranıştı. Microsoft takımına girmek için ne yapılır, staja girmek için ne yapılır, Microsoft destekli proje hazırlamak için ne yapılır gibi bir sürü soruyu cevaplandırdı.

Microsoft - Faruk Çelik

Microsoft – Faruk Çelik

Sanırsam en mükemmel sunum sıradakiydi. Ideasoft Teknoloji Çözümleri’nden Mehmet Akpınar. Herkes pür dikkat izledi ben ise artık kilitlenmiştim. Sunumu sunmasından çok sunumun içeriği dopdoluydu. “Aylık 20bin lira maaşla işe başlamak ister misiniz? Diploma ehliyet hiçbir şey istemiyoruz” diye giriş yaptı. Dişi civcivleri erkek civcivlerden ayırma işiydi. Hata payı %5 idi sanırsam, yoksa maaşı alamıyordun. Bunu makineleştirmek için yaptıkları çözümden uzun uzun bahsetti. Dünyada son 100 yıldır bilgisayar ve makineleşme ile denenmiş metodlara değindi. En sonunda kendileri yumurtadan çıkmamış civcivlere hiçbir zarar vermeden, şırınga ile yaşamsuyu çekmeden nasıl çözdüklerini anlattı.

Ardından her hafta çetelesi tutulan, fakat kağıt kalemle görevli tarafından tutulan sigara paketlerine bir yazılım geliştirdiklerinden bahsetti. Her hafta belirli bir günde sigara paketlerini sayan, hangisi bitmiş hangisi kaç tane kalmış çizelge tutan bir elemandan söz etti. Bu veriler her hafta toplanıp bölgesel olarak grafiğe dökülüp hangi bölgede hangi sigaranın daha çabuk bittiğini, hangisinin ise satılmadığını ortaya çıkarmak gerekiyormuş. Gerekli bölgelere haftada 2 sevkiyat yapılırken satılmayan bölgelere ise reklam yapmak gerektiği buradan çıkarılıyormuş. Bunu sadece bir cep uygulaması ile nasıl yaparız diye yanlış hatırlamıyorsam 2 sene süren bir projeye girmişler. Öncelikle onbinlerce sigara tezgahı fotoğrafı gerekiyormuş, bunun için de onbin farklı bakkal ve markette sigara tezgahını hem açılı hem dik bir şekilde, farklı ışıklar altında çekmek gerekiyor. Bizzat kendileri giderek işe başlamışlar fakat durumu anlattıklarında bütün dükkan sahipleri kendilerini dükkandan kovmuş. Burda efsane bir söze imza attı “Ne istediğin değil, nasıl istediğin önemlidir”, stajyerleri yollamışlar bakkallara marketlere “Biz öğrenciyiz projemiz var” dedirtmişler ve bütün fotoğrafları aylarca çekmişler. Elde onbinlerce raf görseli olduktan sonra bu görsellerdeki her bir sigara paketinin photoshop da kesilmesi kalmış. Yine stajyerler aylarca bunları kesmişler. Elde devasa bir sigara paketi fotoğrafı arşivi kalmış. Çok uzattım kısaca bitiriyorum, bunlar gerekli algoritmalara oturtulup, boş rafları boş algılayacak şekilde, alt üst raf birbirine geçmeyecek şekilde ve kısa ince uzun slim sigara paketlerini de düzgün algılayacak şekilde son rötüşler yapılıp şu anda görevli tarafından kullanılmakta. Görevli rafın fotoğrafını çekiyor ve anlık olarak bölge grafiğine ekleniyor.

İdeasoft Teknoloji Çözümleri

İdeasoft Teknoloji Çözümleri

İki dev art arda geldi, autocadhocasi Kaan Gülten. Şimdiki tanınmasıyla Webtures ve Seo Hocası kurucusu Kaan Gülten. Bomba gibi bir sunum gerçekleştirdi kendisi. Salondaki insanların oldukça uzak olduğu bir konuydu, fakat artık hepsinin bildiğinden eminim. Arkadaşlarım bu işe girmeliyiz gibi tabirler kullanıyordu en son. Eğitim kitaplarından birer adet herkese dağıttı.

SEO Kitapları

SEO Kitapları, Kaan Gülten

Sunumda Tchibo’nun her 2 haftada bir değişen ürün konseptini nasıl seoya uyarladıklarından bahsetti. Bilmeyenler için Almanya merkezli kahve firması olan Tchibo her 2 haftada bir yeni bir ürün konsepti oluşturup dükkanlarında onları satıyor. Bu hafta konu anneler günüyse onla ilgili onlarca ürün oluyor, 2 hafta sonra ise dağcılık seçilip Northface benzeri ürünler satılabiliyor. Bunu seoya uyarlamak çok zor çünkü her 2 haftada bir sıfırdan bir çalışma gerekiyor ve ilk günden başarılı olunmalı ki haftanın kalan günleri insanlar arama motorlarında ilk sırada Tchibo’yu bulsunlar. Almanya’dan firmanın 1 senelik ürün konsept listesini alıyorlar ve aylar öncesinden seo çalışmalarına başlanıyor. Günü gelen konsept için linkler direkt veriliyor ve haftanın ilk gününden liste başına tırmanıyorlar. Bunu dünyada yapan ilk seo şirketi olduklarını söyledi. Bence de oldukça ilginç bir yöntem, ve çalışıyor.

Kaan Gülten

Kaan Gülten

Sahibinden.com gelmesini bekliyorduk. Bizim yaşlarımızda birisi geldi, yani öyle gözüküyormuş. Sercan Eraslan sunumun ilk cümlesinde yaşından bahsetti, baya varmış. Sahibinden.com bünyesinde 2007’den beri çalışıyormuş. Birkaç yıldır ise Sr. Front-End Developer unvanıyla. Sunum salondakiler için oldukça ağırdı, aramızda baya kopanlar oldu, dayananlar ise bir süre sonra kopmuştu. Sahibinden.com’un Front-End ve Back-End adına her bir gelişimini içeren bir sunumdu. Daha çok sorulara ağırlık vermeye çalıştık, nasıl kuruldu, öğrenciyken kurulmuş bu site nasıl maddi destek gördü gibi. Sunum sonrası sorularımızı da cevapladı. Ayakta kapı girişinde biraz tuttuk kendisini.

Salonun ortasında gözükmekteyim

Salonun ortasında gözükmekteyim

Günü mezunlar paneliyle sonlandırdık. Daha dün bizim oturduğumuz yerde oturdukları için biraz daha samimi geçti. Erasmus’un sadece kafa dinleme dünya görmeye yaradığı başka da bir işe yaramadığını öğrendim. İkinci gün de böyle sonlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir